Festivalul Internațional ”Poezia la Iași”: 6 recitaluri extraordinare de poezie

În desfășurare sau s-a încheiat!

În săptămâna 22 - 29 mai 2016 va avea loc la Iași a treia ediție a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”. De această dată, poezia va aduce în capitala culturală a României 108 poeți din 13 țări, oferind ieșenilor șansa unor întâlniri lirice de excepţie şi unicitate literară.
Invitați: poeți Yao Hui (China), Jacques Fournier (Franța), Fadwa Souleiman (Franța), Adam Puslojic (Serbia), Gustavo Osorio (Mexic), Marilia Garcia (Brazilia), Bernie Higgins (Cehia), Milan Richter (Slovenia), Serghei Biliucov (Rusia), Nicolae Dabija, Christian Schenk (Germania), Matelain Davidson (Israel), Grigore Arbore, Vasile Tărâțeanu (Cernăuți)

Evenimente care au loc în cadrul Festivalului Internațional ”Poezia la Iași”, ediția a a III-a:

  • 23 mai, oar 9:00, Parcul Copou: ”Sub aripa lui Eminescu”, recital extraordinar de poezie a poeților invitați la cea de-a treia ediție a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”
  • 23 mai, ora 13.00, Sala Voievozilor, Palatul Culturii Iași: ”Poezia Semnului”, recital extraordinar de poezie susținut de scriitori chinezi
  • 23 mai, ora 18.00, Sala Voievozilor, Palatul Culturii Iași: lansare de carte Adam Puslojic - ”Exaltare din abis”, Recital extraordinar de poezie ”Poetul slav si daco-mut”
  • 26 mai, ora 18.00, Catedrala Mitropolitană Iași: Recital extraordinar de poezie susținut de Ana Blandiana
  • 27 mai, ora 17.00, Turnul Golia: Recital extraordinar de poezie susținut de Marilia Garcia, Serghei Biliucov, Ileana Mălăncioiu, Leo Butnaru
  • 28 mai, ora 17.00, Sala Voievozilor, Palatul Culturii Iași: Recital extraordinar de poezie susținut de Dinu Flămând, Jacques Fournier, Gustavo Osorio, Fadwa Souleimane

 

 

Data & Ora:

luni, 23 mai 2016 / 19:00

luni, 23 mai 2016 / 13:00

luni, 23 mai 2016 / 18:00

joi, 26 mai 2016 / 18:00

vineri, 27 mai 2016 / 17:00

sâmbătă, 28 mai 2016 / 17:00

 

Program complet

I. RECITALURI EXTRAORDINARE DE POEZIE

1. ”Sub aripa lui Eminescu”
Recital extraordinar de poezie a poeților invitați la cea de-a treia ediție a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”
23 mai 2016, orele 9,00-11,00 - Parcul Copou

2. ”Poezia semnului”
Xu Weifeng, Wang Mingyun, Lei Yuhua, Shu Dandan,
Recital extraordinar de poezie
23 mai 2016 orele 13,00-15, 00 - Sala Voievozilor Palatul Culturii

3. ”Poetul slav și daco-mut”
Adam Puslojic
Recital extraordinar de poezie
23 mai 2016 orele 18,00-19,00- Sala Voievozilor Palatul Culturii

4. Ana Blandiana
Recital extraordinar de poezie
26 mai 2016 orele 18,00-19,00 - Catedrala Mitropolitană

5. Marilia Garcia,  Serghei Biliucov, Ileana Mălăncioiu, Leo Butnaru
Recital extraordinar de poezie
27 mai 2016 orele 17,00-19,00 - Turnul Golia

6. Dinu Flămând, Jacques Fournier, Gustavo Osorio, Andrei Zanca
Recital extraordinar de poezie
28 mai 2016 orele 17,00-19,00- Sala Voievozilor Palatul Culturii

II. CONFERINȚE:

”Un secol de DADA”
Prelecţiune susținută de Serghei Biliucov
28 mai 2015 orele 12,00-13,00
Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” – Parcul Copou

”Libertate și poezie”
Conferință susținută de Xu Weifeng
28  mai 2015 orele 13,00-14,00
Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” – Parcul Copou

III. Programul Festivalului

Luni, 23 mai 2016

Orele 9,00-11,00 – Parcul Copou
”Sub aripa lui Eminescu”
Recital extraordinar de poezie a poeților invitați la cea de-a treia ediție a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”

Orele 11.30 – 12.30
Conferință de presă - Ateneul Tătărași

Orele 13,00 – 15,00
”Poezia semnului”
Xu Weifeng, Yao Hui, Shu Dandan, Wang Mijgyun
Recital extraordinar de poezie
Sala Voievozilor Palatul Culturii

Orele 18,00-19,00
”Poetul slav și daco-mut”
Adam Puslojic
Recital extraordinar de poezie
Sala Voievozilor Palatul Culturii

Orele 19,00-21,00
Deschiderea celei de-a treia ediții a Festivalului Internațional „Poezia la Iași”
Sala Voievozilor Palatul Culturii

Marți, 24 mai 2016

Orele 10,00-12,00
Recitaluri de poezie în școli și universități
Orele 17,00-19,00
Recitaluri de poezie în cartiere și biserici

Miercuri, 25 mai 2016

Orele 10,00-12,00
Recitaluri de poezie în școli și universități
Orele 17,00-19,00
Recitaluri de poezie în cartiere și biserici

Joi, 26 mai 2016

Orele 10,00-12,00
Recitaluri de poezie în școli și universități
Orele 17,00-19,00
Recitaluri de poezie în cartiere și biserici


Vineri 27 mai 2016

Orele 10,00-12,00
Recitaluri de poezie în școli și universități
Orele 17,00-19,00
Recitaluri de poezie în cartiere și biserici

Sâmbătă 28 mai 2016

Orele 10,00-12,00
Recitaluri de poezie în Biserica „Sf. Nicolae” Copou

Orele 12,00 – 13,00
Conferința „Un secol de Dada” (Serghei Biliucov)
Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” – Parcul Copou

Orele 12,00 – 13,00
Conferința „Libertate și poezie”
Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” – Parcul Copou

Orele 17,00-19,00
Recital extraordinar de poezie
Dinu Flămând, Jacques Fournier, Gustavo Osorio, Andrei Zanca
Sala Voievozilor Palatul Culturii

Orele 19,00-21,00
Festivitatea de închidere a Festivalului
Acordarea plachetelor de „Poet al Iașilor” și de „Ambasador al Poeziei”, precum și a diplomelor de participare.



IV. GRUPELE FESTIVALULUI „POEZIA LA IAȘI” – EDIȚIA A TREIA

A1 Adi Cristi  (11)                      A2 Cassian Maria Spiridon(10)      A3 Daniel Corbu (11)

Ileana Mălăncioiu            Ana Blandiana (26)            Serghei Biuliucov
Adam Puslojić            Gustavo Osorio            Leo Butnaru
Fadwa Souleiman (23-26)        Dinu Flămând                Grigore Chiper
Jacques Fournier (25)            Xu Weifeng                       Emil Nicolae
Nicolae Sava                Ioana Diaconescu            Victor Munteanu
Gabriela Scurtu Ilovan        Christian W. Schenk            Manon Pițu
Marilia Garcia                Andrei Zanca     (26)                          Indira Spătaru
Livia Iacob                Carmen Stanciu            Mircea Petean
Teo Chiriac                Florentin Palaghia             Coriolan Păunescu            
Nichita Danilov (26)            Sterian Vicol                Vlad Scutelnicu
Bernie Higgins                                                                                              


A4 Valentin Talpalaru  (9)         A5 Nicolae Panaite  (9)                     A6 Gellu Dorian (10)

Nora Iuga (25)            Aurel Pantea                Varujan Vosganian
Milan Richter                Madelain Davidson            Arcadie Suceveanu
Francisca Ricinski            Lei Yuhua                Aura Christi (25)
Olimpiu Nușfelean            Ioan Pintea                Valeriu Stancu
Dan Petrușca                Ovidiu Genaru (26)            Radu Florescu           
Angela Baciu                Aurel Ștefanachi            Vasile Burlui
Ștefania Hănescu            Liviu Apetroaei            Vitalie Răileanu
Michel Frederik            Ștefan Ivas                Cristina Chiprian
Vasile Iftimie              Vitalie Ciobanu            Nina Viciriuc
                                                                                               

A7 Emilian Marcu   (10)               A8 Marius Chelaru (10)             A9 Mircea Platon (10)
      
Emil Brumaru                Nicolae Dabija            Horia Zilieru
Sanda Voica                Valeriu Matei                Irina Nichit
George Vulturescu            Shu Dandan                Wang Mijgyun
Victoria Fonari            Vasile Tărâțeanu            Angela Furtună
Carmelia Leonte            Nicolae Corlat                Șerban Axinte
Constantin Marafet            Nicolae Mareș                Lucian Alexiu
Dumitru Necșanu            Popa Vasile Homiceanu        Mihaela Grădinariu       
Cătălin Mihai Ștefan            Lucian Vasiliu            Lia Faur
Cristina Prisecariu Șoptelea        Pasionaria Stoicescu                     Maria Găitan Mozes
Vasile Gârneț                Vlad Zbârciog                        Aurel Rău

A10 Paul Gorban (10)

Nicolae Spătaru
Cristina Cârstea (26)
Maria Sleahtițchi
Nicolae Popa
Vasile Tudor
Simion Bogdănescu
Andrei Patraș
Andrei Alecsa
Maria Pilchin
Lucian Strochi



V. RECITALURI DE POEZIE ÎN ȘCOLI, CARTIERE ȘI BISERICI

Liceele și facultățile în care vor avea loc recitaluri de poezie ale celor zece grupe de poeți, de marți (24 mai 2016) până vineri, inclusiv (27 mai 2016), între orele 10,00-12,00.

                                                                                                            24         25          26      27    

L1 – COLEGIUL NAȚIONAL                                                           -             -        A4       A3
L2 - COLEGIUL COSTACHE NEGRUZZI                                      -           A2       A1      A4
L3 - COLEGIUL MIHAI EMINESCU                                               -           A3       A2      A5
L4 - COLEGIUL RACOVIȚĂ                                                            A5      A4          -         -
L5 – L. Miron Costin                                                                           A6      A5        A7     A8
L6 – Economic I                                                                                  A7      A8        A5     A9
L7 - COLEGIUL DE ARTĂ (Copou Casa de cultură)                       A8      A10      A9    A6
L8 - COLEGIUL TEHNIC GH.ASACHI                                           A2      A9       Nu     Nu
L10 – Liceul Cantemir                                                                        A4       Nu       Nu     Nu
L11 - Liceul Pedagogic                                                                       A3       A1       A6     A10
L13 -Economic II  (Muzeul Kogălniceanu)                                        A9       A7      A10    A7
L15    Liceul Agricol                                                                         A10      Nu        A8      A1



FILO1   SALA  III.11  (Livia Iacob)       (Română / franceză)           A1
FILO2   Sala ”Alex Dima”   (Ema Ilie, Antonio Patraș)                                A6
FILO3   SALAIII.12  (slavistică - Leonte Ivanov)                                                     A3
FILO4  SALA III.10  (pro-decan Lihaciu     0232-201153  0723841800)                            A2




Cartierele și bisericile în care vor avea loc recitalurile de poezie ale celor zece grupe de poeți, de marți (24 mai 2016) și până vineri, inclusiv (27 mai 2016), între orele 17,00-19,00.


                                                                     24          25            26             27              

C1 – PALAS                                                A1        A6            A8          A10
C2 – NICOLINA                                         A2        A7             A9           A4
C3 – MINERVA                                          A3        A1            A6            A8
C4 – COPOU                                               A4        A2             A7           A9
C5 – PIAȚA UNIRII                                   A5        A3             A1           A6


24 mai 2016 orele 17,00-19,00
B1 Biserica „Sfântul Sava” Iași   (Pr. paroh Axinte Narcis Constantin)  
Participă cinci grupe de poeți (A6,7,8,9,10), din care vor avea recitaluri poeții gupelor subliniate A6 și A7:

A6  (Arcadie Suceveanu, Varujan Vosganian)                      
A7  (Sanda Voica, Emil Brumaru)
A8
A9
A10


25 mai 2016 orele 17,00-19,00
B2 Biserica Bărboi (Pr. paroh Constantin Andrei)
Participă cinci grupe de poeți (A8, 9, 10, 4, 5), din care vor avea recitaluri poeții gupelor subliniate, A8 și A9:

A8  (Nichita Danilov / Valeriu Matei, Vasile Tărâțeanu)
A9 (Horia Zilieru, Șerban Axinte)
A10
A4
A5


26 mai 2016 orele 17,00-19,00
B3 Catedrala Mitropolitană
Participă cinci grupe de poeți (A2, 4, 10, 3, 5), din care vor avea recitaluri poeții gupelor subliniate, A2și A4:


A2 (Ana Blandiana)
A4 (Milan Richter)
A5
A3
A10


27 mai 2016 orele 17,00-19,00
B4. Turnul Golia  (Mânăstirea Golia, stareț părinte ieromonah Serafim Nastasiu)
Participă cinci grupe de poeți (A1, 3, 2, 7, 5), din care vor avea recitaluri poeții gupelor subliniate, A1 și A3:


A1 (Marilia Garcia, Ileana Mălăncioiu)
A3 (Serghei Biliucov, Leo Butnaru)
A5
A2
A7



28 mai 2016 orele 10,00-12,00
B5 Biserica „Sf. Nicolae Copou” – (Pr. paroh Vasile Vaida)
Participă TOATE CELE ZECE  grupe de poeți (A1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10), din care vor avea recitaluri poeții gupelor subliniate, A10 și A5:


A10 (Maria Sleahtițchi)
A5 (Aurel Pantea)
A1
A2
A3
A4
A6
A7
A8
A9

 

Loc


Organizatori si Parteneri FIE 2016

facebook

Contact

 

Pentru mai multe informații și/sau detalii, ne puteți contacta oricând la adresa de email:

  • contact @ fieiasi . eu

Sau făcând click pe butonul de mai jos:

Formular de contact